poniedziałek, 2 grudnia 2013

Rytuał Kobiecej Uzdrawiającej Mocy według Tradycji rdzennych ludów Ameryki

Tradycyjnie, w dawnych czasach, kobiety nie wyruszały na Poszukiwanie Wizji. Jednak kobiety z Czarnych Szałasów ( miejsce, w którym gromadzą się kobiety w czasie miesiączki, aby być ze sobą i wspólnie przechodzić zmiany zachodzące w ich ciałach) udawały się na Uzdrawiające Poszukiwania, które były częścią uroczystości Kobiecego Szałasu Mocy. Jako że kobiety utrzymują wizje w swoim wnętrzu, w łonie, ten sposób Poszukiwania Wizji jest inny niż Poszukiwanie Wizji na Drodze Wojownika. Mężczyźni, ponieważ maja naturę ekspansywną, muszą poszukiwać wizji poprzez powstrzymywanie się od wszelkiej aktywności, przez nieprzyjmowanie pokarmu ani wody lub przez inne działania- ograniczając swój intelekt,by nie przeszkadzał. Aby mężczyzna mógł wyjść poza ograniczenia, musi wyciszyć w sobie aktywny, męski pierwiastek. Wtedy, dzięki skontaktowaniu się z kobiecą stroną swojej natury, jest gotowy,by przyjąć wizję.

Moje Starsze nauczyły mnie, że kobiety dostatecznie cierpią podczas cykli Księżycowych, ciąży i porodu. Nie ma powodu, by jakakolwiek kobieta znosiła dalsze cierpienia, by udowadniała, iż potrafi współzawodniczyć z mężczyznami, lub by wystawiała na niebezpieczeństwo ten żywy skarb, jakim jest. Kobiety nie narażają swoich dzieci ani Matki Ziemi na ryzyko, ani też nie będą się domagać, aby dziecko cierpiało, by udowodnić, że zasługuje na miłość. Wielka Tajemnica nie wymaga od żadnej kobiety dalszego cierpienia ani bólu. Kobiecy ród wypełnia już swe obowiązki, zarówno przez to, że daje życie dzieciom, jak tez przez dawanie życia marzeniom ludzkości i podtrzymywanie wizji obfitości dla następnych siedmiu pokoleń.


Uzdrawiające Poszukiwanie wspiera i ochrania rolę kobiety jako Matki Twórczej Siły i wymaga rocznych przygotowań. W czasie roku poprzedzającego uzdrawiające Poszukiwanie kobieta spędza w milczeniu co najmniej trzy dni każdego miesiąca. Te trzy dni milczenia i samotności wypadają na Czas Księżyca (miesiączki). Jeżeli kobieta już nie miesiączkuje lub miała histerektomię, może wybrać i zdecydować, czy chce spędzić czas odosobnienia w okresie pełni, czy w okresie nowie, zależnie od tego, która faza księżyca jest odpowiedniejsza dla jej rytmów i odczuć.

Kobieta podczas comiesięcznych odosobnień wizualizuje, że jej łono otwiera się, by zapłodniła je miłość Wielkiej Tajemnicy, dająca siłę życiową nasionom jej marzeń. Sama otwiera się na siłę i opiekę Matki Ziemi, aby uzupełnić zasoby swojego ciała. Otwiera serce i umysł, by otrzymać wizje oraz inwencję twórczą. Doświadczenie każdej jest inne, lecz te odosobnienia są często tak samo pełne mocy ,jak każde Poszukiwanie Wizji. Jedyna aktywność odpowiednia w odosobnieniu Czasu Księżyca to robienie czegoś własnoręcznie. Nie czytamy, nie oglądamy telewizji, nie słuchamy nagrań i unikamy wszelkich sztucznych bodźców zewnętrznych. Dobrze jest śpiewać, bębnić, tańczyć dziękować, pisać wiersze: tworzyć w dowolny sposób. Natomist napełnianie się czymkolwiek, co nie jest samoekspresją, dziękczynieniem i otrzymywaniem, może tylko przeszkadzać.

W tym okresie oczyszczenia i odosobnienia bardzo duże znaczenie mają pożywienie i woda. Wskazane są pokarmy lekkie i naturalne, aby ciało nie koncentrowało się na trawieniu. Głód i pragnienie mogą bardzo skutecznie zablokować zdolność kobiety do oczyszczenia łona i utrzymania skupienia, dzięki któremu umysł także opróżnia się z niepotrzebnej paplaniny. Czas Księżyca to dla kobiety okres, w którym napełnia się, karmi się, uzupełnia zasoby i czuje się zaopiekowana; Nie jest to czas, by tworzyć jakiekolwiek stresy, czy to dla ciała, umysłu, serca czy duszy. Udajemy się na odosobnienie, aby otrzymywać, i wszystko, co nas od tego odciąga, to strata energii i czasu.

Po tym, jak przez cały rok wykorzystuje ten specjalny czas dla Siebie, kobieta zyskuje pewność, że może sobie ufać,polegać na sobie,otworzyć swoją przyjmująca stronę i dobrze sie czuć sama ze sobą. Nagrodą za te przygotowania jest radość z połączenia ze swoją Orendą (Esencją Duchową), z rytmami swojego ciała, z Wielka Tajemnicą , ze swoimi Totemami, Światem Duchowym, Babcią Księżyc i Matką Ziemią.

Kobiety, jako że posiadają naturalną wrażliwość, powinny przeprowadzać Poszukiwanie Wizji lub Uzdrawiające Poszukiwanie w taki sposób, aby nigdy nie doświadczyć odłączenia od kobiecych żywiołów- wody i ziemi. Rolą kobiety jest pielęgnować, otrzymywać oraz dawać życie. Przeto podczas Uzdrawiającego Poszukiwania musimy otoczyć opieką wszystkie części swojego JA, otrzymać wizje i urodzić te marzenia. Na obwodzie kobiecego kręgu z kamieni, który przez trzy dni będzie reprezentować Świętą Przestrzeń kobiety, wznosi się  chatę, szałas lub jednoosobowy namiot. W centrum kręgu znajduje się mniejszy krąg kamieni, w którym kobieta rozpala ognisko.Ogień tego ogniska reprezentuje Wieczny Płomień Miłości, który Wielka Tajemnica umieściła wewnątrz jej Orendy. Każdej nocy będzie czuwała i karmiła ogień, karmiąc tym samym ogień Stwarzania wewnątrz siebie samej, by we dnie spać i śnić w swojej chacie.

Aby podczas Uzdrawiającego Poszukiwania mogła utrzymywac przepływ uczuć na wysokim poziomie, kobieta dostaje do picia mineralną albo świeżą, naturalna źródlaną wodę. Fale intensywnych uczuć uruchamiają przewodzącą właściwośc jej intucicji oraz pomagaja nawodnic ono, dzięki czemu kobieta kobieta może otrzymać wizje i dac im życie. Woda wspiera moc całęgo ciała, tak jak podczas kobiecego cyklu płodności, kiedy macica gromadzi tkankę i wodę,aby stworzyć właściwe środowisko dla zapłodnienia. Jeśli w kobiecym ciele brak jest wody, może dojść do przerwania połączenia z naturalnymi kobiecymi żywołami. Odwodnienie może także wywołać halucynajce, któr enie służżą wewnętrznym nasionom wizji i sprawiają, że te rodzą sie suche. Wszystkie nasiona potrzebują wody i ziemi, by wykiełkować; tak samo nasiona marzeń ludzkości, aby uzyskać pełnię, potrzebuą wewnątrz kobiecego ciała tych dwóch żywiołów.

Każdego dnia odosobnienia kobiety jadły dwa placki kukurydziane, ponieważ zboże w czasie nocy podtrzymuje ciepło w ciele, reprezentując w nim żywioł ziemi. Jeżeli placki zbożowe są niedostępne,można jeść chleb, prażone ziarna albo podpłomyki. Woda i zboże nie odrywają kobiety od intencji Uzdrawiającego Poszukiwania, a wspierają jej organizm tak, aby wszyscy czterej Klanowi Wodzowie Powietrza, Ziemi , Wody i Ognia znajdowali się wewnątrz jej Świętej Przestrzeni. Aby wspomóc swoje poszukiwanie, kobieta, przebywając w kamiennym kręgu,oddycha powietrzem, karmi ogień, błogosławi swoje ciało wodą, siedzi na ziemi i je zboże, by karmić swoja płodność- sedno czy ziarno przyszłości.

Po trzech dniach  nocach dziękczynienia, śpiewania, śnienia i otrzymywania wizji poszukująca kobieta, kończąc swoją podróż, otwiera Wschodni kamień kręgu,odmawia końcowe modlitwy dziękczynne i powraca do obozu. Dla tych osób, które zostały w obozie i modliły się za jej sukces, zaszczytem jest, że mogą wrócić do świętego kręgu przyjaciółki i przynieść jej posłanie, bęben i inne przedmioty.  tym czasie Osoba Mocy, która utrzymywała energię dla kobiety, przebywającej na wzgórzu, wita ją, okadzając ciało szałwią lub cedrem. Pozostała część procesu kończącego Uzdrawiające Poszukiwanie przebiega rozmaicie, w zależności od upodobań, doświadczenia uczestniczącej Osoby Mocy oraz Tradycji.


Tekst pochodzi z książki Jaimie Sams ''13 Pierwotnych Matek Klanowych''
zdjęcia-internet

1 komentarz:

  1. Piękne...Indianie wzbudzają szczególnie ciepłe uczucia we mnie...coś jakby tęsknotę, tylko nie wiem za czym... kojarzą mi się z górami, które kocham i z namiętnością, której nie doświadczam. Pewnie przez takie rytuały, jak powyższy, których nie znam a zatem nie praktykuję.

    OdpowiedzUsuń